Jdi na obsah Jdi na menu
 


Game converzation 2006

27. 4. 2008

 

Reportáž z Games Convention 2006

Ve čtvrtek 24.8. se naše "skupina" vydala na autobus směr Drážďany s jasným cílem, Games Convention 2006 v Lipsku, kam nás poté měl dopravit vlak Německých drah. Vše šlapalo hladce až na česko-německou "čáru", kde si němečtí pánové celníci nejspíše spletli název gothic-rpg.com s nějakou teroristickou organizací, donutili nás vystoupit z autobusu, který poté důkladně, spolu s našimi zavazadly prohledali. Celé toto "nedorozumění" zabralo více jak jednu hodinu. Do Drážďan jsme tedy přijeli s vědomím, že náš vlak nestihneme. Nicméně do Lipska jsme se stejně dostali, byť s hodinovým zpožděním oproti původnímu plánu.

Jakmile jsme dorazili místní MHD na místo, nevyšli jsme z úžasu. Lipské výstaviště je opravdu velkolepé. Skládá se z 5 moderních výstavních hal, jedné dlouhé centrální vstupní haly se zakulacenou prosklenou střechou, pakliže řeknu, že vypadala jako ohromný skleník, nebudu daleko od podoby této stavby. Celý komplex také obsahuje business center, do kterého mají přístup pouze odborní návštěvníci a administrativní budovy. První věc, kterou jste při návštěvě GC museli udělat, bylo navštívit jeden z nenápadně vypadajících stánků, rozesetých po celé ploše výstaviště, kde vám po předložení průkazu totožnosti roztomile se usmívající Němka uvázala barevný náramek značící váš věk, tedy omezující vás na stánky pouze pro vaši barvu. My jsme dostali náramek rudé barvy, značící skupinu 18+, tedy bez omezení. Nutno dodat, že u každého stánku stál pracovník dané společnosti, který náramky bedlivě hlídal.

Následovalo setkání s poslední třetinou naší skupiny, tedy s Nikou, která píše pro mé stránky sérii svých povídek, jež přijela o několik hodin dříve. Výstaviště měla již zmapované a rovnou nás zavedla na akci, kvůli níž jsme na GC přijeli, na prezentaci G3, v černém kvádru po vnějších stranách zdobeném podsvícenými artworky mamutích rozměrů, kterým vévodil sám Xardas zastupující Gothic. Tento kvádr byl totiž stánek vydavatele Deep Silver, v jehož útrobách se již shlukovali posluchači. Celému vnitřku vévodilo ohromné plátno, pod nímž leželo pódium s předváděcím PC, za které usedl producent G3 Michael Paeck, moderování se ujal KaiRo.

Celkově hra na prezentaci i přes ohromný počet lidí (prezentace se díky LCD panelům promítala i mimo stánek DS) působila velkolepě. KaiRo představil několik zbraní, od podivné magické hůlky, přes luk a dva meče až po prapodivnou futuristicky vypadající sekyru, větší než hrdina samotný, demonstroval odrazy a efekty vody, noční/denní režim, jedno pouštní město s arénou a krajinu Myrtany.

Ve čtvrtek na výstavě nebyly zdaleka takové davy hráčů jako v nadcházejících dnech, proto jsme hned po prezentaci zamířili do herní místnosti. Gothic 3 se o ní dělil s titulem Gilda 2, avšak zabíral většinu z 8 prezentačních počítačů. Na každé stěně, krom té vchodové pak visel LCD panel, na němž se promítal obraz z hracích PC, takže sledovat dění ve hře mohl každý okolo. Na řadu jsem se dostal téměř okamžitě, společně s kolegy z worldofgothic, kteří také bydleli v Gothic Campu.

Hra nebyla bohužel vůbec stabilní, co 3 minuty padala a vyjímkou nebyl ani můj počítač. Dle odpovědí okolo stojících zaměstnanců Jowoodu a DS na mé otázky kolem doby loadingu (cca 1- 2 minuty) jsem byl ujištěn, že se nemám strachovat, loading prý ještě neprošel optimalizací. V GC verzi hry jste začínali v jednom z pouštních měst. Okolo jste mohli potkat monstra typu aligátorů, lvů, lurkerů ale i vlků. Vše vypadalo vcelku moc pěkně, i když poušť se mi nezdá tak detailní a propracovaná jako krajina Myrtany a Nordmaru. Tvůrci nedali hráči k vyzkoušení moc typů zbraní. V inventáři jste měli pouze meč, luk a pochodeň.

Hlavní novinkou v boji na dálku je tzv. "freehand" mód, automatické zaměřování z 2. dílu je pryč, nahradil jej šipkovitý "crosshair" a možnost, ba přímo nutnost, zaměřovat cíly ručně. Šípy pak opravdu opisují balistické oblouky a působí na ně zemská gravitace. Po úspěšném zásahu šípy v tělech nepřátel zůstávají a dokonce je deformují!

Na druhou stranu škála kouzel byla ohromná, obstarávali je svitky, kterých měl hráč od vývojářů naděleno po stovkách. Namátkou mohu jmenovat kouzla jako: meteorit, blesk, vyvolání démona nebo ohnivý déšť aj. Magický útok se provádí pouhým zaměřením cíle a stisknutím levého myšítka.

Velmi zajímavou změnou také prošla kamera, která se ovládá "drbátkem" na myši, můžete buď kamerou přiblížit na maximum, až se dostanete do FP pohledu, ve kterém podobně jako ve F.E.A.R. vidíte svoje tělo a to také "fyzicky" ve hře existuje, nebo naopak můžete oddálit až do polo-ptačí perspektivy.

Po odehrání několika minut jsem své místo přenechal dalším natěšeným hráčům stojícím ve frontě. Ke Gothicu jsem se poté vrátil až o den později, protože Games Convention je opravdu monstrózní. Pokaždé když jsme si mysleli, že máme haly zmapované jsme narazili na kout, nebo na stánek, ve kterém jsme dříve nebyli.

Na konci prvního dne jsme se, již bez Niky, šli zapsat do Gothic Campu, který se stal na nadcházející 3 dny naším domovem. Byl pořádán JoWooDem na jednom z parkovišť za halou č. 4. Po těžké domluvě s vývojáři, kteří měli zrovna službu u brány jsme dostali upomínkové předměty ve formě Gothic trička a klíčenky, identifikační náramek, kterým jsme se museli prokazovat a ohromné hřeby na ukotvení stanu, přecejen na parkovišti se stanové kolíky zatloukají velmi špatně :o) Součástí kempu byl i stan se dvěma PC, na kterých se dal hrát Gothic 3, zvěřinec (obsahující kozu, ovci, poníka a věčně nadrženého osla), bazén, několik grilů a bufet, kde se občas objevilo občerstvení pro účastníky kempu. Několikrát denně se v kempu odehrávaly různé akce, bodypaintingem počínaje a kejklíři a fire-show konče. Velkou výhodou campu bylo, že jsme brzy ráno mohli projít bočním vchodem rovnou do 4. haly a nemuseli se tak s davy tlačit u turniketů. Po dobu, kdy byly haly otevřené neměl člověk ani čas pomyslet na slovo nuda. Jedna prezentace stíhala druhou, od jednoho počítače k druhému, stánky se míhaly jako na běžícím pásu.

Ovšem ani večer jsme se nenudili, pakliže jsme nepadli k smrti unavení do spacáku, mohli jsme s ostatními fanoušky a vývojáři v čele s KaiRem trávit večery tak, jak by Gothic fanda měl, tedy u pořádného ohně, sledováním filmu Gothic, nebo rozmlouváním s ostatními v "debatních" kroužcích.

Za ty 4 dny jsem byl divákem na mnoha prezentacích, mohu jmenovat např. C&C: Tiberium wars na monstrózním stánku EA, obsahujícím 360 stupňové plátno, kde bylo poprvé potvrzeno, že starý dobrý Kane se vrátil, tak jak jsem ho znali, UT 2007, Strangerhold, Nintendo, The Spore, kde se mi poštěstilo se osobně setkat s tvůrcem všech Sim her Wilem Wrightem. Zmlsali jsme se hraním nejnovějších pecek typu SC: Double Agent, Dark Messiah, Call of Juarez, The Spore, Scarface, El Matador, datadisku F.E.A.R. aj.

Když jsem se podruhé vrátil ke hraní G3, vyhlédl jsem si počítač, na němž byla uložená pozice z mírného pásu Myrtany, blízko průsmyku do severních teritorií Nordmaru. V té době bylo již na výstavě mnohem více lidí a na G3 se stály ohromné fronty. Jelikož jsme ale přišli včas, na řadu jsem se dostal po zhruba 10 minutách stání v první řadě, kde sympatická zaměstnankyně Deep Silveru stěží zadržovala davy lidí. Po uvolnění mnou vyhlédlého počítače jsem začal hrát, tentokrát s již založeným charakterem v lesnatém pásu Myrtany. Prohlédl jsem si vesnici v horách, důvěrně známou ze starších screenů s orkem Gorokem uprostřed náměstí. Nutno dodat, že i budovy jsou velmi detailně propracované, včetně interiérů, architektonicky zajímavé. Myrtana vypadá opravdu úchvatně a velmi živě. Když běžíte lesem okolí je krásně detailní, tráva a stromy se pokupují ve větru, směrem do dálky se obraz rozostřuje, ale spousta detailů zůstává, což přidává na prostoru, zkrátka idylka. Rozhodl jsem se projít až do Nordmaru, který leží nedaleko, což se mi škodolibě snažil překazit počítač, na němž jsem hrál, velmi častými pády hry. Došel jsem až před dřevěnou bránu, kterou strážilo 5, možná 6 orků v čele s jejich bossem. Neváhal jsem, vytasil luk a několika mířenými střelami celou posádku "ztrestal". Cesta se klikatila výše po skalách jako had, poté se mi úzkým průsmykem naskytl pohled na zasněženou oblast Nordmaru. Pravda, první bylo všude kolem mnoho krásné zeleně, nádherné počasí, najednou jako když blesk uhodí, všude plno sněhu a váníce ve vzduchu. Ale i přes to vypadá Nordmar krásně. Kameny zdobí bíle čepičky, vzduchem se tetelí sněhové vločky a přistávají všude kolem vás. Bohužel i Nordmar je velmi nebezpečné místo, o čemž jsem se přesvědčil na vlastní kůži. To už se k nám ale řítil zaměstnanec JoWoodu a poprosil nás o vyklizení místnosti pro další hráče.

Následovalo pár posledních prezentací v režii Activisionu, tedy připravované pecky Call of Duty 3 a další generaci Star Wars her, vyvedené v pěkně připravených minikinech. Později odpoledne jsme zabalili, rozloučili se s GC 2006,začali se těšit na nadcházející GC 2007 a vyrazili směr Praha. Tedy v té době spíše směr mekká a pohodlná postel. :o)

Gothic ve mně zanechal rozporuplné pocity. Po technické sránce mě hra velmi zklamala, jestliže je hotova (dle tvůrců) z 90%, určitě se tak nechová. Hra velmi často padala do operačního systému a musela být násilně ukončována, loading trval neúměrně dlouho a byla vcelku dost zabugovaná (např. v určitých oblastech jste nemohli plavat, zkrátka mohli jste si zahrát na potápěče a chodit po mořském dně, při skoku se hra pokaždé na několik sekund zasekla aj.). Na opačné straně, grafika a design hry vypadají úchvatně, zvláště Myrtana. Systém hry byl zachován a velmi rozšířen, což slibuje skvělou hratelnost a také ovládání včetně interfacu bylo totálně předělané. Uvidíme, zda Piranhas zbaví hru zmíněných neduhů do data, na které všichni trpělivě čekáme, do 13. října 2006.

Jako bonus přidávám galerii všude přítomných a okouzlujících hostesek, v čele s mou zasněnou favoritkou :o)